چه کنم که خدا نگاهم کند؟

چه کنم که خدا نگاهم کند؟

چه کنم که خدا نگاهم کند؟

در جامعه افراد زیادی را می‌بینیم که سعی می‌کنند توجّه مردم را به سوی خود جلب کنند زیرا یکی از نیازهای روانی انسان این است که احساس کند مورد توجّه قرار گرفته است.
شما هم حتماً با افرادی روبرو شده‌اید که تلاش زیادی می‌کنند تا توجّه یک رئیس و یا یک شخصیّت اجتماعی و یک مقام مسئول را به سمت خود جلب کنند و این برای آنان یک هدف و آرمان به حساب می‌آید.
مورد توجّه واقع شدن، نیاز همه ما می‌باشد و اگر این نیاز به صورت صحیحی، هدایت و ارضاء شود، اثر زیادی در رشد و کمال ما خواهد داشت.
اکنون سؤل می‌کنم: ما می‌خواهیم توجّه چه کسی را به سوی خود جلب کنیم؟ توجّه رفیق، دوست، مقام سیاسی…، خوب این‌ها که همه فناپذیر هستند.
آری ما شاید بتوانیم مدتّی توجّه مردم را به سمت خود جلب کنیم، ولی به هر حال بعد از مدّتی، کس دیگری جای ما را می‌گیرد و توجّه همه را به سوی خود جلب می‌کند.
چه خوب است ما همه به سمت خداوند حرکت کنیم تا او که خالق همه هستی است به ما توجّه کند و گوشه چشمی به ما نماید، خداوندی که همه قدرت‌ها در دست اوست و «مقلّب القلوب» است.
وقتی به سخنان اهل بیت(ع) مراجعه می‌کنیم می‌بینیم در چند موضع است که خداوند به بنده خود نگاه می‌کند و به بیان دیگر در چند مورد است که انسان می‌تواند توجّه خداوند را به خود جلب کند:
الف – موقعی که حاجی غروب روز عرفه از سرزمین عرفات به سمت سرزمین مشعر حرکت می‌کند.21
ب – موقعی که انسان در ماه شعبان دو روز، روزه مستحبی بگیرد.22
و شاید با خودتان بگویید مکّه کجا و من کجا، معلوم نیست که خداوند کی این توفیق را نصیب من می‌کند تا به حج بروم و همین طور در مورد روزه ماه شعبان، باید صبر کنم تا ماه شعبان برسد و آنگاه خداوند توفیق روزه به من بدهد.
آیا مایل هستید گوش جان بسپاریم به حدیثی از امام باقر(ع) که می‌فرماید: «وقتی دو برادر مؤن با یکدیگر ملاقات می‌کنند و دست یکدیگر را می‌فشارند، خداوند پیوسته به آن دو نگاه می‌کند».23
آری اگر می‌خواهید خدا به شما نظر رحمت کند و نمی‌توانید به مکّه بروید و حج به جا آورید و اگر ماه شعبان نرسیده تا دو روز روزه بگیرید، اشکالی ندارد، برخیزید و به دیدار برادر دینی خود بروید و با او دست بدهید تا توجّه خدا را به سوی خود جلب کنی و خداوند به شما نگاه کند.
هر چقدر دست برادر خود را بیشتر در دست نگه دارید بدان که مدّت زمان بیشتری نظر رحمت خدا را به سوی خود جلب کرده‌اید.
بار دیگر به این مکتب می‌بالم که چگونه نهال عشق و محبّت را در دل مردم می‌کارد و سعی می‌کند مردم را متوجّه این نکته کند که برای رسیدن به خدا باید از متن جامعه عبور کنی نه این‌که گوشه عزلت اختیار کنی!
واقعاً جای بسی تأسّف است که با داشتن چنین سخنان گهرباری در جامعه، شاهد افرادی هستیم که ادّعای دینداری دارند، امّا برخوردشان با مردم در اوج بی‌تفاوتی است و خیال می‌کنند هر چه با مردم سردتر باشند، تنور عرفانشان گرم‌تر است!!

منیع: گلهای زندگی خدامیان ارامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Contact usConnecting...
created by TelegramWordpress.com