علل به فساد کشیده شدن برخی از جوانان‌

علل به فساد کشیده شدن برخی از جوانان‌

علل به فساد کشیده شدن برخی از جوانان‌

1.نبودن کار و شغل کافی: متأسفانه ادارات، کارخانه‌ها، مراکز تولیدی و… نمی‌توانند همه جوانان را جذب کار نمایند. طبیعی است که ممکن است جوان به دلیل نبودن کار مناسب، به سوی کارهای غیرقانونی، قاچاق، اعتیاد، ولگردی و مزاحمت برای مردم سوق داده شده و در نتیجه به فساد و فحشا کشیده شود.
2.فقر فرهنگی: با تأسف باید بگوییم که برخی از جوانان، نه تحصیل قابل قبولی دارند تا از تخصصشان استفاده کنند و گرفتار نکبت‌های اجتماعی نشوند، و نه حرفه و هنر مناسبی فرا گرفته‌اند تا در بزرگسالی بتوانند با بهره‌گیری از آن، کسب درآمد نمایند؛ خلاصه بی‌علم و هنر هستند.
3. فقر اقتصادی: متأسفانه برخی از جوانان به علت نبودن امکانات و سرمایه کافی، دچار مشکلات فراوانی می‌شوند. قطعاً نمی‌توان از راه حلال، راه 50 ساله را یک ساله طی کرد. چنین جوانی مجبور است که زمان ازدواجش را به تأخیر بیندازد تا بتواند مقدمات آن را فراهم نماید. البته خساراتی که در این میان به جوان وارد می‌شود، شاید جبران‌ناپذیر باشد.
4. توقعات جانکاه: والدین داماد انتظار دارند که عروسشان از طبقه مرفه جامعه باشد و دوست دارند به اصطلاح امروزی‌ها، با «از ما بهتران» وصلت نمایند. خانواده عروس هم به داماد کم بضاعت دختر نمی‌دهند؛ آنان نیز توقع دارند که دامادشان پولدار باشد و چند هزار سکه بهار آزادی مهریه دخترشان کند و منزل مسکونی در بهترین منطقه شهر داشته باشد و لباس‌های رنگارنگ و ده‌ها توقع بی‌جای دیگر را بر آورده کند! انصاف دهیم که ممکن است خودمان باعث فلاکت و بدبختی فرزندانمان شویم.
5. کم تجربه بودن جوان: جوان چه بسا بخواهد خود، بعضی از مسایل را تجربه کند، که در این امر خطیر، ممکن است به برخی از کارهای خلاف نیز کشیده شود و به تدریج خوی لاابالی‌گری در او به وجود آید و شجاعت و زرنگی‌اش را در وادی گناه و قانون شکنی و برنامه‌های شیطانی قرار دهد. آنگاه اگر از این مهلکه‌ها جان سالم به در ببرد، با تشکیل پرونده‌ای سیاه در ذهن مردم، آینده خویش را به تباهی می‌کشاند.
6. فشار غریزه جنسی: غریزه شهوت جنسی، موضوعی کاملاً جدّی و خطرناک است. فقط در یک جمله، خطر این پدیده را به جوانان عزیز هشدار می‌دهم:
«سدّ شهوت، خاکی است؛ مواظب طغیان باشید!»
7. عوامل تحریک کننده شهوت جنسی: هنگام گذر از خیابان‌ها، و زمان تعطیل شدن دبیرستان‌ها و هنرستان‌ها، اگر با قدری دقت نگاه کنیم، قطعاً دلمان به حال دختران و پسران جوان جامعه متأثر خواهد شد و نیز اگر به دادگاه‌ها، مراکز مبارزه با مفاسد اجتماعی، مراکز امر به معروف و نهی از منکر سری بزنیم، خواهیم دید که نوجوانانی با سن کم، بسیاری از مفاسد را مرتکب شده‌اند که جای بسی تأمل و عبرت‌گیری دارد.
اگر گذری به پارک‌ها، سینماها، ورزشگاه‌ها، شهر بازی‌ها، بازارها، پاساژها و مراکز تجاری لوکس داشته باشیم، خواهیم فهمید در درون و دل جامعه، چه می‌گذرد! نکند خدای ناکرده، آتش زیر خاکستر وجود داشته باشد و خود ندانیم!
8. تهاجم فرهنگی علیه نسل جوان:
1. برنامه‌های ماهواره‌ای؛
2. فیلم‌های زشت و زننده ویدئویی؛
3. ترانه‌های مبتذل خارجی و ایرانی؛
4. عکس‌های محرک شهوت؛
5. برگزاری مهمانی‌ها و محفل‌های مختلط؛
6. شراب خواری‌های پنهان؛
7. اعتیاد به سیگار و مواد مخدّر؛
8. زنان و دختران بدکاره و ولگرد؛
9. جوانان لاابالی و آماده برای هر نوع گناهی؛
10. ولگردانِ مجلس گردان، در جمع جوانان بیکاره؛
11. نرم افزارهای سکس رایانه‌ای با بدترین و وحشتناک‌ترین برنامه‌های مدون شده؛
12. تلاش برای ایجاد فاصله بین نسل جوان با مسجد؛
13. برگزاری مجالس ضد فرهنگی و مذهبی برای بدبین کردن نسل جوان نسبت به الگوهای دینی؛
14. تلاش برای ایجاد تعصب بی منطق نسبت به مذاهب، گروه‌ها، حزب‌ها و تیم‌های ورزشی، که منجر به دعوا، کشمکش و کینه می‌گردد؛
15. پدید آمدن عشق‌های جنون‌آمیز، که گاهی به خودکشی، خودسوزی، قتل و یا فرار منتهی می‌شود؛
16. انتشار کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌های خطرناک و منحرف، که جوان را به تمام معنا لامذهب می‌گرداند؛
17. پخش نوارهای سخنرانی از مدعیان ظاهر فریب، با هدف ایجاد شبهات و مغالطه‌های علمی برای انحراف عقیدتی نسل جوان؛ 18. پراکندن شایعات، خرافات و…
وقتی جوان به بلوغ جسمی رسیده، ولی هنوز به بلوغ اجتماعی و اقتصادی نرسیده است، برای کنترل غرایز خود چه باید بکند؟

منیع: گلهای زندگی مهدی دانشمند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Contact usConnecting...
created by TelegramWordpress.com