شهوت چیست؟

شهوت چیست؟

شهوت چیست؟ شهوت نوعی احساس همراه با لذت است که خداوند کریم و رحیم به منظور بقای نصل انسان  ان را در قالب نیازی در بشر قرار داده که البته این نیاز گاها وصیله تمسخر و انحراف انسان توسط شیاطین میباشد حال با پیشرفت جوامع امروزه با و پیشرفت های علمی چند قرن اخیر متاسفانه شیطان اربه اتشین خود را بسی بزرگتر ساخته و ان را در مزارع سبزی که دربانان ان خفته اند میراند و ان ها را به اتش میکشد.اگر فردي به همسرش بگويد «من بدون تو يك لحظه هم نمي توانم زندگي كنم»، دچار توهم عشق شده است و عشقي حقيقي در او شكل نگرفته است؛ البته زوجين براي ابراز محبت مي توانند از اين نوع جملات به هم بگويند،

شهوت چیست؟

گلهای زندگی برداشت از  و  wikipedia.org و  tebyan.net و moshavereh.porsemani.ir و pasokhgoo.ir

 

تعریف شهوت

اما اگر بخواهند پس از از دست دادن همسرشان (مرگ همسر و …) به اين جمله عمل كنند بايد گفت در زمينه اعتقادات ديني تزلزل دارند، چون ما به اين دنيا آمده ايم كه امتحان پس بدهيم و بندگي خود را ثابت كرده و به دستورات دينمان عمل كنيم تا نتيجه آن را در دنياي ابدي بگيريم؛ هيچ كجاي دين ما نگفته است كه در صورت از دست دادن يك فرد (هر كسي مي خواهد باشد) زندگي را رها كنيد و بر طبل ناتواني و افسردگي و خستگي از دنيا بكوبيد.

اين حرف درست است كه در عشق اجباري نيست. انسان را نمي توان به جبر و زور عاشق كسي كرد، ولي وقتي زندگي مشتركي شروع مي شود زن و شوهر در چارچوبي خاص قرار مي گيرند و اين گونه نيست كه ديگر آزاد باشند و هر كاري دوست داشتند بكنند.

 

احساس محبت و دوست داشتن بايد قبل از ازدواج و موقع خواستگاري به وجود بيايد و پس از ازدواج بايد در مسيري كه دين مشخص كرده است حركت كند؛ اينگونه نيست كه كه فردي به همسرش بگويد من يك ماه عاشق تو بودم و بدون هيچ دليلي مي خواهم عاشق ديگري شوم. اين نوع تفكرات شيطاني است و اسلامي نيست.

تعریف عشق

در تعریف عشق آورده اند: دوستی بیش از حد و نهایت و دل باختگی برای کسی؛ واژه عشق از عَشَقَة گرفته شده که نام بوته ای است که به دور درخت می پیچد.
اما شهوت میل و خواست نفس است برای حصول منفعت و یا لذتی، میل شدید درون برای تحصیل لذت و منفعتی را شهوت گویند.

شهوت چیست؟

رابرت استرنبرگ (روانشناس) براي عشق سه جزء اصلي مطرح مي كند ( نظريه مثلث عشق) :
1. صميميت و همدلي (محبت)، 2. هوس و شهوت (نياز جنسي و سکس)، 3. تعهد و پايبندي.
اين اجزا به شكل هاي مختلف با هم تلفيق مي شوند و هشت نوع عشق را به وجود مي آورند :
1. فقدان عشق؛ هيچ يك از مولفه هاي سه گانه وجود ندارد .
2. دوست داشتن؛ در آن فقط صميميت و همدلي وجود دارد.
3. شيفتگي ؛ در آن فقط هوس و شهوت وجود دارد .
4. عشق پوچ؛ در آن فقط تعهد وجود دارد .
5. عشق رمانتيك؛ در آن صميميت و شهوت بدون وجود تعهد وجود دارد .
6. عشق رفاقتي و همدلانه؛ در آن صميميت و تعهد بدون شهوت وجود دارد .
7. عشق احمقانه؛ در آن شهوت و تعهد بدون صميميت وجود دارد.
8. عشق كامل و آرماني؛ در آن هر سه مولفه وجود دارد .

هر يك از اين مولفه ها اگر در زندگي فرد نباشد، عشق كامل را تجربه نخواهد كرد. در صورت وجود اين سه مولفه و حاكم كردن نگاه ديني به زندگي، اين عشق مي تواند پلي براي رسيدن به عشق حقيقي (كه همان قرب و رضايت خداوند است) باشد.

اغلب پژوهش‌ها حاکی از آن است که شهوت صرف کمتر به سمت عشق رمانتیک پیشرفت می‌کند. بنا به گفتهٔ هلن فیشر مداربندی مغز در مورد شهوت لزوماً آتش عشق را روشن نمی‌کند.

از طرف دیگر عشق رمانتیک، به خصوص پس از تولد فرزندان، می‌تواند به مرحله سومی پیشرفت کند: دلبستگی و تعلق. خصوصیتی که برای یک ازدواج پایدار لازم است.

این دلبستگی عمیق‌تر که در عاشقان بالغ و دیرین شکوفا می‌شود، به طور شاخص پس از تولد یک فرزند به وجود می‌آید.

با این حال مثال‌های فراوانی وجود دارد که یک دلبستگی مادام العمر میان زوجی بدون فرزند به وجود آمده، درست همان‌طور که بسیاری از زوج‌های صاحب فرزند هیچ‌گاه به این مرحله دلبستگی عمیق مدام نمی‌رسند.

شهوت به معنای میل و رغبت شدید می باشد. به طور كلی، به تمایلات و آرزوها و خواهش های نفسانی شهوت گویند.
امیرالمؤمنین(ع) فرمود: شهوتها بیماری هایی كشنده اند، و بهترین درمان آنها خودداری از آنها است. (غررالحكم)
شهوت را می توان به انواع مختلفی تقسیم كرد؛ از جمله شهوت مال و ثروت، شهوت جاه و ریاست طلبی، شهوت شكم و میل به پرخوری، شهوت جنسی و …
در شهوت جنسی باید گفت: خداوند در وجود همه موجودات غریزه قدرتمند میل به جنس مخالف قرار داده است. بر اساس این غریزه خدادادی تولید مثل و در نتیجه بقای موجودات تضمین می گردد.

آنچه حائز اهمیت است، كنترل و مهار این غریزه، و در مسیر صحیح قرار دادن آن می باشد.
انس و الفت و صفا در كانون گرم خانواده محصول هدایت این غریزه، و بی بند و باری، انحطاط اخلاقی، مشكلات روحی و روانی و غیره … نتایج عدم كنترل آن است. هر فردی از عنفوان جوانی این غریزه را درون خود حس می كند، و از همان زمان باید سعی كند مهار آن را به دست گیرد.
شهوت و گرايش هاي جنسي در هر موجود زنده قابل درك است .

نياز به مطالعه و يا توضيحات ندارد. بخش اول سوال تان مانند اين است كه بپرسيد گرسنگي يعني چي ؟ اما با توجه به مشكلاتي كه در نامه به آن اشاره كرديد، به نظر مي رسد از يک نوع افسردگي پنهان رنج مي بريد.

براي حل مشکل تان بهتر است به مشاوره حضوري رفته و با تشخيص دکتر دارو مصرف کنيد. از طرفي به دليل نبود
مهارت هاي زندگي زناشويي دچار نوعي طلاق عاطفي با همسرتان شديد.

از آن جا که اگر الان به فکر زندگي خودتان نباشيد و سعي در کسب رضايت هر چند نسبي و متوسط از زندگي زناشويي نکنيد، ممکن است فردا بسيار دير باشد، بايد وضعيت خود را مشخص کنيد . زندگي خود را با صحبت و گفت و گو هاي ديگران تنظيم نکنيد.

گلهای زندگی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Contact usConnecting...
created by TelegramWordpress.com